2017 Trophies List

2017 LRSAC TROPHY AND CUP AWARDS

INDIVIDUAL FISHING AWARDS

JUNIOR SECTION

  1. HEAVIEST FISH – JUNIOR CUP
  2. MOST NUMBER OF SPECIES – JUNIOR CUP
  3. JUNIOR SHORE LEAGUE – JUNIOR CUP

SENIOR SECTION

  1. SHORE COMPETITION – Most points by a Junior sponsored by The Tackle Box
  2. BOAT COMPETITION – Best catch by a Junior sponsored by the Lifeboat
  3. BOAT COMPETITION – Best performance by a Junior sponsored by Terry White
  4. CANDLES ON THE COBB – Best Specimen – The Winder Tutorial Cup sponsored by Mike Hansell
  5. SHORE COMPETITION – most points by a female sponsored by Mike Vickery
  6. BOAT – NUMBER OF SPECIES CAUGHT IN COMPETITION Harry May Cup
  7. BEST SPECIMEN CAUGHT FLY FISHING (Shore or Boat) -sponsored by Amaretto Sport Fishing
  8. FIVE GO FISHING IN DORSET – BEST SCORE BY MEMBER – TANKARD
  9. LYME BAY SHORE TROPHY – BEST SCORE BY MEMBER – TANKARD
  10. BEST SPECIMEN BY NEW MEMBER IN THEIR FIRST SEASON – Shapwick Cup sponsored by Mike Hansell
  11. SHORE – NUMBER OF SPECIES CAUGHT IN COMPETITION The Victoria Pier Tankard
  12. MARK HIX TROPHY – BEST FISH CAUGHT IN ANGLING TRUST WATERS (Shore or Boat)
  13. LYME BAY BOAT TROPHY

FISHING CATCH AWARDS

  1. SHORE Best Ballan Wrasse, Mike Hansel, Ballan Wrasse Cup
  2. SHORE Best Dogfish the late Ron Bailey Suzie B
  3. BOAT Best Bass Stowford Homes Best Bass
  4. SHORE Best Pollock Peter Guest Best Pollock
  5. BOAT Best Cod Phil Crabbe Best Cod
  6. BOAT Best Conger Phil Crabbe Best Conger
  7. SHORE Best Bull Huss N.Farrar P. M. Bull Huss Tankhard
  8. BOAT Best Bull Huss P.B.A. Bull Huss Cup
  9. SHORE Best Flatfish The North Wall Tankard Best Flatfish
  10. BOAT Best Plaice John Hansford Plaice Cup
  11. SHORE Best Bass Ginger Bartlett Best Bass
  12. BOAT Best Mackerel Nags Head Nags Head Cup
  13. BOAT Best Turbot Barry Moore Turbot Cup (caught in AT waters)
  14. SHORE Cod Chris Payne Jane’s Best Cod
  15. BOAT Best Pollock Ray Carrington Misty Morn Shield
  16. SHORE Best Ray The Tackle Box Trophy Undulate Ray
  17. BOAT Best Smooth Hound Mike Hansell Smooth Hound Cup
  18. SHORE Best Whiting Steve Fowles Whiting Cup
  19. BOAT Best Skate or Ray Pete Ward Best Undulate Ray
  20. BOAT Best Ballan Wrasse Mike Hansell Ballan Wrasse Cup
  21. BOAT Best Whiting Mike Hansell Whiting Cup
  22. SHORE Best Mullet Mike Hansell Thick Lipped Mullet
  23. BOAT Best Tope Nick Tarrant Tope Shield
  24. BOAT Best Bream Amaretto Sportsfish Best Bream Cup
  25. SHORE Best Specimen in Competition Peter Guest Cup
  26. BOAT Best Specimen in Competition The late Ron Bailey Cup
  27. SHORE Best Overall Specimen Cobb Arms Best Specimen Shield
  28. BOAT Best Overall Specimen The late Uncle John Cup
  29. BOAT – SKIPPER’s SHIELD Mike Hansell Most specimen catch %
  30. BEST SPECIMEN POINTS SHIELD Mike Hansell Shield
  31. SHORE SATURDAY LEAGUE RESULTS Cobb Aquarium Shield
  32. SHORE WEDNESDAY LEAGUE RESULTS Style Tiles Shield
  33. OVERALL BOAT CHAMPION The late Ron Bailey Shemara Cup
  34. OVERALL SHORE CHAMPION The Toby Jug Salver
  35. TOP BOAT IN COMPETITIONS Amaretto3 Cup
  36. OVERALL BOAT AND SHORE CHAMPION Chris Quick Cup
  37. BEST SUPPORT BY MEMBER LRSAC Clubman Shield